Ventspils

Ventspils ir ostas pilsēta, kura atrodas gandrīz 200 kilometru attālumā no Rīgas. Tā atrodas valsts ziemeļrietumu daļā, Kurzemes vēsturiskajā reģionā un Baltijas jūras krastā. Pilsētas teritorija ir aptuveni 55 kvadrātkilometri. 40% no šī teritorijas aizņem meži, parki un ūdenstilpnes. Iedzīvotāju skaita ziņā, Ventspils ir sestā, Latvijā lielākā pilsēta, 2013. gadā šeit dzīvoja aptuveni 40991 iedzīvotāju.

Venstpili ar Rīgu saista šoseja A10, kura iet cauri Talsiem un Tukumam. Ventspils sabiedriskais transports ir aptuveni 20 autobusu maršruti, kuri savieno visus pilsētas rajonus ar pilsētas centru. No autoostas kursē starppilsētu autobusi uz Rīgu, Jelgavu, Liepāju, Kuldīgu un citām reģionālajām pilsētām. Autobusu kustību nodrošina uzņēmums “Ventspils reiss”. Ventspilī ir arī lidosta, bet no tās netiek veikti regulāri reģionālie lidojumi.

Jūra pilsēta, sava augstskola, mūsdienīgi muzeji, koncertzāles, visiem pieejams datoru centrs, pašiem sava “gaismas pils”, slavenais “Užavas alus”, kā arī vienīgais Rakstnieku nams – tas viss ir Ventspilī. Ventspilī nekas nav jāslēpj aiz augstiem betona žogiem, ostas kanāls un kravas termināli atrodas paša pilsētas centrā. Vasarā, tūristus pa kanālu izvadā mazs ekskursiju kuģītis “Hercogs Jēkabs”.

Ventspils ir slavena ar savām govju skulptūrām, kuras tik ļoti patīk tūristiem. Govis Ventspilī ir kļuvušas par pilsētas simbolu un firmas zīmi. Pēc tam, kad 2002. gadā šeit notika slavenā Govju parāde, astoņas, apgleznotas brūnaļas palika pilsēta un vēl līdz šodienai rotā pilsētu ar savu klātbūtni. Vēl mazliet vēlāk, tam pievienojās govs –giganti, bet vēl vēlāk – jūras govju bars.

Viena no ievērojamākajām vietām ir Livonijas ordeņa pils, kura atrodas Ventas krastos jau vairāk par 800 gadiem. Tas ir visvecākais viduslaiku cietums Latvijā, kurš ir saglabājies līdz mūsdienām tik labā izskatā. Ļoti interesants plānojums ir vecajam Ventspils Tirgus laukumam, kurš tiek uzskatīts par vienu no senākajām vietām Ventspilī.

Piejūras parkā un etnogrāfiskajā muzejā, kurš atrodas zem klajas debess, var apskatīties zvejas laivas, enkurus, dzirnavas un daudz dažādu eksponātu. 1995. gadā pilsētā tika atklāts Olimpiskais centrs “Ventspils”. Olimpiskā centra teritorijā atrodas daudz haļļu – basketbola, ledus, stadioni, tenisa korti, peldēšanas baseins, skeitparks, boksa zāle, ūdens atrakciju parks.

Viena no ievērojamākajām Ventspils ir labi aprīkotā pludmale, kura pirmā Latvija ieguva zilo karogu, kurš demonstrē, ka pludmalē tiek ievērotas visas normas un ka pludmale atbilst visiem Eiropas savienības standartiem.

Uzmanību pelna arī luterāņu un pareizticīgo baznīcas, senais zvejnieku ciematiņš Staldzene, kura unikālā daba, nespēs atstāt vienaldzīgu nevienu cilvēku.

Ne visai sen Ventspilī it parādījies Amatnieku nams, tas atrodas Vecajā pilsētā , ēkā, kura kādreiz speciāli tika būvēta kā skolas ēka, kura tur atradās 18. un 19. gadsimtā, mazliet 20. gadsimta sākumā. Tāpēc, mūsdienu Amatnieku namā ir atjaunota skolas klase, tieši tāda pati, kāda tā izskatījās toreiz, cara laikos. Šajā skolā, no 14 – 16 gadiem ir mācījies Dainu tēvs – Krišjānis Barons.

Amatnieku namā var apskatīties kā strādā audēji, keramiķi, rokdarbnieces, var atbraukt ar ģimeni vai ar klasi uz mācību stundu pie kāda konkrēta meistara. Vēl, šeit jūs iepazīstinās ar ventiņu, Ventspils apkaimē dzīvojošo tautību, kultūras un sadzīves tradīcijām. Viņiem ir sava valoda, kura atšķiras no latviešu valodas un arī raksturs viņiem ir īpašs, kā arī nacionālais apģērbs. Viskuplākos svārkus, kādreiz ir nēsājušas tieši šī novada sievietes – katriem svārkiem bija vajadzīgi pieci metri auduma.

Pilsēta ir arī savi “Ventspils brīnumi”, tā, piemēram, cieti žāvētā plekste, jo daudzu gadu garumā, tā ir bijusi piekrastē dzīvojošo cilvēku galvenā barība. Tādas zivis varēja tikt uzglabātas ļoti ilgu laiku, pēc tam to aplēja ar verdošu ūdeni un ēda, vai arī vārīja no tās piena zupu. Mūsdienās, tādu tradicionālo ēdienu, jums neizdosies sameklēt.

Daudzi pilsētas vēsturiskie objekti ir atjaunoti un ir pieejami plašam apmeklētāju skaitam.