Daugavpils

Daugavpils ir otrā, lielākā Latvijas pilsēta, godpilno pirmo vietu ieņem mūsu galvaspilsēta Rīga. Pilsētas teritorija aizņem aptuveni 72 kvadrātkilometrus un te dzīvo aptuveni 98 922 iedzīvotāju. Daugavpils atrodas valsts dienvidaustrumos, tās kultūrvēsturiskajā reģionā – Latgalē. Daugavpils atrodas Latvijas lielākās upes – Daugavas krastos, netālu no Lietuvas robežas un Baltkrievijas robežas.

Ar Rīgu (caur Jēkabpili, Aizkraukli un Ogri) Daugavpili savieno šoseja A6, kura tālāk aizvijas uz Baltkrieviju, bet no Lietuvas, caur Daugavpili iet šoseja A13, kura tālāk caur Rēzekni un Kārsavu aizvijas uz Krieviju.

Daugavpils centrā atrodas autoosta, no kuras kursē starptautiskie autobusu reisi gan uz Krieviju, gan uz Baltkrieviju, gan uz Rīgu un citām Latvijas un ārzemju pilsētām, kā arī reģionālie maršruti. Autobusu kustību pilsētas robežās un ārpus tās robežām nodrošina uzņēmums Daugavpils autobusu parks. Pilsētas sabiedriskais transports sastāv no aptuveni 20 autobusa maršrutiem, trīs tramvaja līnijām un maršruta taksometriem.

Netālu no pilsētas, atrodas vieta ar nosaukumu Lociki, tur atrodas reģionālais lidlauks, bet, diemžēl, šobrīd tur nenotiek nekādi regulāri reisi.

Visā Daugavpils pastāvēšanas laikā, tai ir bijuši vairāki nosaukumi – Dinaburga, Borisogļebska, Dvinska… šajā pilsētā ir piedzimuši tango karalis Oskars Stroks, mākslinieks – Marks Rotko un citas, ievērojamas personas. Mūsdienās tas ir visa reģiona darījumu un kultūras centrs, te atrodas Daugavpils teātris, kurš ir visiem pazīstams jau kopš 19. gadsimta. Daugavpilī notiek daudz populāru festivālu – janvārī te notiek koru un garīgās mūzikas festivāls, februārī – tradicionālais masku festivāls, aprīlī – džeza festivāls, pilsētas svētku svinēšana notiek jūnijā, bet septembrī šeit notiek kamermūzikas dienas. Pilsētā notiek vēl ļoti daudz dažādu koncertu un pasākumu, kurus šeit visus uzskatīt vienkārši nav iespējams.

Savdabīgs Daugavpils atpazīšanas objekts ir sešus kilometrus garais dambis, kura augstums ir deviņi metri , kurš ir uzbūvēts gar Daugavu un kurš pasargā pilsētu no palu ūdeņiem. Pilētai raksturīgais arhitektūras stils – ir klasicisms, to labi var vērot pilsētas centrālajā ielā – Rīgas ielā.

Slavenais cietoksnis, kuru mūsdienās vēl sauc par Dinaburgas cietoksni, kā arī par Daugavpils cietoksni, ir unikāls visas Eiropas mērogā, tas ir izcils arhitektūras piemineklis. Te, savā pirmatnējā izskatā ir saglabājušies aizsargvaļņi, atsevišķi nocietinājumi, un padomju laikā būvētās pazemes ejas. Unikālais arhitektūras piemineklis ir valsts īpašums. Ar laiku pilsēta cer, ka tam būs iespēja pārvērsties mūsdienīgā tūrisma un kultūras centrā.

Cietokšņa būvniecība ir uzsākta 18. gadsimta beigās, kad ar Jekaterinas II lēmumu 1772. gadā tika pievienots Krievijai. Tieši tāpat kā tagad, Daugavpils tiek uzskatīta par Eiropas Savienības austrumu robežas, tā arī cietoksnim vajadzēja kļūt par stipru robežas sargātāju, šis jautājums, īpaši aktuāls izrādījās cīnoties ar Napoleona armijas karavīriem. 1810. gadā tika noteikta cietokšņa būvēšanas vieta un uzzīmēts cietokšņa plāns. Varenās ēkas būvniecība tika iesaistīti 15 tūkstoši cilvēku.

1812. gadā, pēc asiņainām cīņām, franču armija ieņēma nepabeigto ēku uz pieciem mēnešiem. Pēc tam, celtniecība atkal turpinājās un 1833. gadā imperators Nikolajs II svētīja cietoksni. Par cietokšņa dzimšanas gadu tiek uzskatīts 1878. gads, kad tika pabeigti visi celtniecības darbi. Par lielu nožēlu, cietoksnis ātri pazaudēja savu nozīmi un jau 1897. gadā tas tika pārvērsts par noliktavām. 1920. – 1940. gadā šeit dislocējās Latvijas armijas karapulki, Lielās Tēvijas kara laikā fašisti cietoksni bija pārvērtuši par milzīgu koncentrācijas nometni “Štalagu – 340”, bet kopš 1948. gada līdz 1994. gadam šeit atradās Daugavpils augstākā mācību iestāde, kura gatavoja darbiniekus aviācijai. Cietokšņa teritorija bija slēgta, tāpēc daudzi vietējie iedzīvotāji, par to kaut ko uzzināt bija spējīgi kāzu laikā, kuras notika starp Daugavpils skaistulēm un karavīriem.

Tikai Daugavpilī, uz viena kalna, gandrīz blakus viena otrai, atrodas 4 konfesiju baznīcas. Vietējie iedzīvotāji šo vietu sauc par Baznīcas kalnu. Šeit mierīgi sadzīvo pareizticīgo , vecticībnieku, katoļu un luterāņu baznīcas un to draudzes.

2013. gadā Daugavpils cietoksnī tika atklāts Marko Polo vārdā nosauktais Mākslas centrs, kurš ir kļuvis par vienīgo vietu austrumu Eiropā, kur var iepazīties ar vispasaules slavenā mākslinieka oriģinālajiem darbiem. Visdārgākā, 20 gadsimta mākslinieka darbus, Daugavpils centram piedāvāja mākslinieka ģimenes locekļi.